O projekcie

Polska przyroda od lat zachwyca swoim pięknem i różnorodnością. Mało kto wie, jakie niesamowite gatunki roślin i zwierząt możemy spotkać w rodzimych lasach. Gmina Daleszyce podejmuje się zadania nie tylko ochrony tego bogactwa, ale i poszerzania wiedzy na jej temat. Dlatego właśnie stworzyliśmy projekt “Zaczarowa przyroda”.

W terenie rezerwatów w okolicach Daleszyc można znaleźć wiele gatunków roślin objętych ścisłą ochroną. Wśród nich jest na przykład rosiczka długolistna, roślina owadożerna. Warto wymienić także uchodzącą za jedną z najpiękniejszych roślin Polski lilię złotogłów, która jeszcze przed wojną stanowiła nie lada przysmak, a dziś martwimy się o jej liczebność. W naszych lasach można zobaczyć także storczyki, tajęże jednostronne czy gółki wonne.

Także i wiele zwierząt uchodzi za gatunki zagrożone. W okolicach gminy Daleszyce swoje lęgi mają kobuzy, płomykówki, pójdźki czy błotniaki stawowe, które wymagają czynnej ochrony. Na uwagę zasługują także wilgi - niewielkie ptaki o intensywnie żółtym ubarwieniu.

Dbamy o zachowanie bioróżnorodności, czyli takiego stanu naszej przyrody, w którym są obecne najróżniejsze gatunki. W tym celu musimy zapobiegać wymieraniu zwierząt i roślin oraz niszczeniu ich siedlisk. Chcemy, by okoliczne lasy były domem dla wielu gatunków, a bogactwo przyrody mogło cieszyć także kolejne pokolenia.

Historia

Pod Łysą Górą od wieków znajdowało się podziemne państwo krasnali. Mieszkańcy żyli tam spokojnie, zajmując się swoimi codziennymi sprawami i nie interesując się zbytnio światem zewnętrznym. Jednak któregoś dnia do Króla Krasnali przyszło dwóch jego poddanych z prośbą o pozwolenie udania się na powierzchnię. Od lat bowiem Naukowiec i Odkrywca marzyli o tym, by odkryć i zbadać ten tajemniczy dla nich obszar…

Król wyraził zgodę na zorganizowanie ekspedycji badawczej i po kilku dniach Naukowiec i Odkrywca wyruszyli ze swego rodzinnego domu w nieznane. Dzisiaj możesz towarzyszyć im w tej wędrówce i przekonać się, co znaleźli na powierzchni. Być może pewne rzeczy będą zagadkowe i dla Ciebie, ale nie martw się! Dzielne krasnale wspomogą Cię swoją wiedzą w tej podróży.

Bohaterowie

W podziemnym państwie krasnali każdy ma swoją rolę. Naukowiec zajmuje się badaniami i ma doskonałą pamięć: zapamięta wszystko, o czym choć raz usłyszał lub przeczytał. Zna wszystkie książki, które można znaleźć w bibliotece krasnali, dzięki czemu zyskał ogromną wiedzę. Wie wszystko o wszystkim. Potrafi nazwać każdą roślinę i każde zwierzę, które pokaże mu Odkrywca.

Odkrywca z kolei przemierzał podziemne szlaki w poszukiwaniu nowości. Czasem znajdował nową jaskinię, w której można było urządzić mieszkanie dla nowej rodziny, a czasem przynosił do króla nowy rodzaj kamieni szlachetnych. Ma świetny wzrok i słuch, jest też bardzo spostrzegawczy. To on wypatrzy poroże jelenia w zaroślach i dostrzeże nietypowy kwiat w trawie. Razem z Naukowcem stanowią doskonałą drużynę: Odkrywca pokazuje naukowcowi ciekawe rzeczy, a on dzieli się swoją wiedzą na ich temat.

Zadania

W czasie naszej gry czekają Cię trzy rodzaje zadań. Pierwszy z nich to pytania z zakresu przyrody znajdującej się na terenie gminy Daleszyce. Naukowiec i Odkrywca opowiedzą Ci trochę o roślinach i zwierzętach, które spotkali, a potem zadadzą ci pytanie. Do wyboru będziesz miał odpowiedzi. Nie martw się, jeśli nie będziesz znał właściwej. Pomocne krasnale z chęcią ci podpowiedzą i wtedy z pewnością zaznaczysz dobrą odpowiedź.

Druga kategoria zadań to pytania dotyczące ekologii i etyki, a także właściwego zachowania się w lesie. Czytaj uważnie wypowiedzi Naukowca i Odkrywcy! Po krótkim wstępie krasnale zadadzą ci pytanie z odpowiedziami. Zaznacz właściwą, a jeśli nie jesteś jej pewny, możesz poprosić o podpowiedź.

Ostatni rodzaj zadań różni się od poprzednich i polega na odkrywaniu miejsc w gminie Daleszyce. Krasnale opowiedzą ci trochę o miejscu, które masz znaleźć, a potem poproszą o dodanie zdjęć. Za każde z nich otrzymasz punkty.


Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie. Więcej możesz dowiedzieć się klikając tutaj.
© 2019 Gmina Daleszyce
Projekt i realizacja: Vecler